:: Yaşar Seyman :: - Yazılarım
Yazılarım
GÜLMEK DEVRİMCİ BİR EYLEMDİR
06.08.2014

Gülmek, kahkaha atmak kusur olur mu?

Eleştirilir mi?

Bu toprakların Nasrettin Hoca’sı, Aziz Nesin’i, Muzaffer İzgü’sü, Gani Müjde’si, rahmetli Adile Naşit’i, Suna Pekuysal’ı, Kemal Sunal’ı, Şener Şen’i ve daha birçok değeri varken; gülmek bize yakışmaz mı?

Dünyanın birçok ünlü yazarı gülmeye yönelik olumlu güzel sözler yazmış, söylemiş ya da öykü ve roman kahramanlarına söyletmişler.

Gülmek yaşamaktır diyen biri olarak o unutulmaz sözlerden sevdiklerimi sizlerle paylaşmak istiyorum:

“Bir insanın nasıl güldüğünden terbiyesini, neye güldüğünden ise zekâsını ve seviyesini anlarsınız.” diyor Mevlânâ.  Bir başka düşünür Konfüçyüs ise; “Güler yüzlü olmayan bir kişi, dükkân açmamalıdır.” diye dünyanın öte ucundan insanlığa sesleniyor.

“Gülmek için mutlu olmayı beklemeyin belki de gülmeden ölürsünüz.” diyor büyük yazar Victor Hugo ve “İnsan gülebildiği kadar insandır.” diye Moliere gülmeye yönelik görüşünü açıklıyor. Gülmenin doğuşuna sözüyle ışık tutuyor Friedrich Nietzsche,  “İnsan dünyada o kadar ıstırap çeker ki, bütün canlı yaratıklar arasında yalnız o gülmeyi icat etmek zorunda kalmıştır.”

Günümüze ayna tutan Gabriel Garcia Marquez diyor ki;

“Her an gülümse, boş ver ne düşündüğünü bilmesinler. Ve her şeye rağmen patlat bir kahkaha, bırak neden güldüğünü merak etsinler.”

“Öyle güzel gülmelisin ki, İnsanlar seni ağlatmaya utanmalı.”

“Hiçbir zaman gülümsemekten vazgeçme, üzgün olduğunda bile...  Gülümsemene kimin, ne zaman âşık olacağını bilemezsin.”

Meksika’nın Nobel’li yazarı Marquez’in  “gülümsemene kimin, ne zaman âşık olacağını bilemezsin.” sözünü Anadolulu bir kadına söyleyince, o da Hz. Muhammed’in gülmekle ilgili sözünü anımsattı: “Komşularınıza verecek hiçbir şeyiniz yoksa güler yüzle karşılayın, güler yüzle kapınızı açın.” Dediğini gülen bir yüzle söyleyen kadının yüzü yüzümde kaldı. Bu söze karşın Anadolu’da “karı gibi ne gülüyorsun?” ve bu toprakların atasözü: "Ağır ol ki molla desinler." gibi anlamsız sözlere benzedi kahkaha atan kadınların “iffetli” olmadığını söylemek.. Sanki kadın nerede güleceğini, ses tonunu nasıl ayarlayacağını bilmekten yoksun biri...

Oysa bu topraklarda kadınlar ne çok ağladı ve ağlıyor…

Ülkeyi yöneten insanların önceliği kadınların mutlu, mesut yaşamlarını kolaylaştırmaktır.  Her gün şiddette ölen kadınların, ölümlerini durdurmaktır. Kadınları şiddetin demirbaşı olmaktan kurtarmaktır.

Amaçları kadını toplumsal yaşamdan, çalışma yaşamından çekmek onu dört duvar içine hapsetmektir. Bir bilseler, ilk önce bu duruma isyan eden çalışmaları ile onları iktidara taşıyan kendi partili kadınları olacaktır. Çünkü toplumsal uğraşın içinde yer alan kadını hiçbir güç evin içine tutsak edemez.

“GÜLMEK DEVRİMCİ BİR EYLEMDİR!”

Kadınların gülüşüne takanlar; gülmek direnmektir!

İsyan türküsüdür!

Gülmek umuttur!

Gülmek yaşamaktır!


Yaşar Seyman

yasarseyman@gmail.com
Paylaş
  • bumcombe