Yazılarım
ANKARA’DA SANAT BULUŞMALARI
12.06.2014

Ankara ülkenin başkentidir.

Tüm başkentler gibi biraz kendine özgü, biraz ağırbaşlı, biraz tarih kokan biraz da lider edalı bir kenttir. Kent olarak yüzlerce eksiği olsa da o ülkenin yönetsel ve değişmez başkentidir.

Sabah trafiğe çıktığınızda ülke gündemindeki siyasi olaylar kentin caddelerinde, bulvarlarında, meydanlarında duyumsanır. Trafiği ülkemize özgüdür. Kabadır, gösterişli ve hoyrattır. Ansızın bir trafik polisi yolunuzu ters yöne çevirebilir. Sizin günlük programınız onu ilgilendirmez. Çünkü plakanız özen göstereceği türden olmayıp, bir yurttaş plakasıdır. Öfkelenir, size açılan yoldan ofisinize, randevunuza, hastanenize, okulunuza, üniversitedeki konferansınıza, herhangi bir sanat etkinliğinize koşarsınız.

Ankara eskiden siyasi ve kültürel tüm etkinliklerde daha özenli ve düzenli bir görünüm sergiliyordu. Şimdilerde ülkeyi yönetenler onun başkent havasına, ruhuna, iklimine değil kendi yapay havalarına özen gösteriyorlar. Tüm bunlara karşın Ankara Ankaralığını kimseye izin vermeden inatla koruyor…

Bozkırın ortasında yeniden yaratılan bir başkent olduğu için çağdaş mimari yapıtlar, caddeler, bulvarlar, meydanlar, parklar, binalar daha çok yakışıyor. O ruhu taşımayan takılar iğreti duruyor. Osmanlı mimarisine özenti kent kapılarının hiçbiri Ankara’ya yakışmadı.

Zamana vurgun, zamanı iyi değerlendiren biri olarak rastgele konan saatlere de henüz alışmadım. Bu saatlerin Anadolu’daki Hitit Güneşi simgesi Çorum’un kent meydanındaki saat gibi öyküsü bile yok. Ülkemizde altmış beş milyon insan cep telefonu kullanıyor: Bu nedenle kimse zamanı gösteren saatlere gereksinim duymuyor. Hatta cep telefonları kullanılmaya başlandığından bu yana kol saatleri azaldı. Artık gereksinimden çok alışkanlık ve aksesuar olarak kullanılıyor.

Umudu dalga dalga ülkeye yayan Ankara keçi inadını koruyor.

Sanatsal etkinliklerle, sivil örgütlenmelerin önceledikleri aktivitelerle varlığından söz ettiriyor. Uluslararası tiyatro festivalleri, film festivalleri, sanat buluşmaları ile ülke ve dünya gündemine oturmasa da esintilerini gönderiyor.

Kavaklıderem Sanat Buluşmaları Kavaklıdere Derneği’nin “Sanata ve Sanatçıya Saygı” anlayışıyla gerçekleştirdiği aylık buluşmaların Haziran etkinliği Sema- Erdem İnan çiftinin evlerinde gerçekleşti. Evin küçük sanatçısı Emir İnan’ın açılıştaki piyano sürpriziyle aylık etkinliğin sanatçıları Ceren Baran (gitar) Koray Güvener (tenor) doyulmaz bir dinleti verdiler. Sıcak ev ortamındaki sanat buluşması dayanışma, iletişim ve dostluk köprülerinin kurulmasına katkı koydu.     

Umudu tazeledi…

Ankara inatla kendini koruyor… Siz Ankara’yı sevenler, Ankara’da yaşayanlar, sivil toplum örgütleri özleneni yapın uluslararası sergiler, organizasyonlar bir sanat insanı ile saatler tüketen söyleşiler düzenleyin. Üniversiteler kış uykusundan çıkın! Bakın, Nuri Bilge Ceylan unutulmaz bir başarı öyküsü yazdı. Sizler de başkent Ankara’da özleneni özlem olmaktan kurtarıp yaşama dönüştürün!

Ankara sanatın gücüyle değişimin ve dönüşümün başkenti olsun!

Yaşar Seyman

yasarseyman@gmail.com    

Paylaş
  • bumcombe