Yazılarım
BU BİR MUCİZE...
12.02.2016

Ayaz bir gece…

Soğuk bir gecede uyku kaçar mı? Uyku bu kaçar mı kaçar? Kaçtı ve ben ardına düşmedim. Oturma koltuğunun yanındaki sehpa üstü kitaplara, dergilere bakmadan, elim telefona uzandı. Cep telefonumla sosyal medyadaki bilgi nehirlerinde değil kendi dünyamda akmaya başladım.

Instagram’a girdim. Beş dakika oldu olmadı; Benazir Bhutto’nun büyük kızı Bahtewar Bhutto Zerdari  ‘seni takip etmeye başladı’notu ekrana düştü. Ansızın gelen notla heyecanlandım. Yüreğim kıpır kıpır oldu. Kilometrelerce ötede Pakistan’ın Karaçi kentinde bir genç kız suikastla öldürülen ve halkın şehit kabul ettiği annesinin kitabını bir başka ülkede yazan kadını Instagram’da takibe alıyor. Aynı dakikalarda bir başka Pakistanlının profilinde Benazir’in küçük kızı Aseefa Bhutto, Instagram paylaşımlarımı beğeniyor, dayanamayıp ‘Wow’, ‘Great job’, ‘Wow that’s great’, ‘Ma’am Benazir was Pakistan’s first PM not President, she was PM’, ‘#SalamBenazir’, ‘Great Leader’ yazıyor.

O Pakistan’da, ben Türkiye’de öldürülen bir liderin dünyasına yolculuğa çıkıyoruz ve o an Benazir’in ruhuyla yaşıyoruz. O beğeni yaparken; sözcüklerle duygularını yazarken neler düşünüyor bilmiyorum.  Benazir Bhutto’yu seven iki kuşaktan iki kadın gecenin o vakti sosyal medyada buluşuyoruz.

Onun her beğeni tıkı yüreğimden bir şeyler koparıyor ve başlıyorum ağlamaya… Bir genç kız, annesinin kitabını yazan kadını takibe alıyor, bir başka genç kız Benazir’e sevgiden onun küçük kızının fotoğrafını profiline koyuyor.  Benazir kitabımdan  ötürü beni izlemeye başlıyor. Bu teknolojik iletişim karşılıklı bir saat sürüyor.

Ayaz gecede uykuma dalıp uykumu kimler kaçırıyor artık biliyorum.

Bir kadeh kırmızı şarap koyup iletişim devriminin güzelliklerine dalıyor, uykuyu erteliyorum. Ne de olsa uykum gelince beni alıp götürür.

Sen kilometrelerce uzakta bir genç kadınla o senden habersiz ve senin sosyal medyadaki dünyanda gezinti yapıyor.

Oysa bu teknolojik devrim gerçekleşmeden önce sen hep şöyle derdin. Yazar düşlerinde özgürdür ve özgürce her dünyaya atını sürer. Uçaklar indirir, trenler kaçırır. Otobüslere ucu ucuna yetişir. Yazar özgürdür, tarumar eder, uçurur, kaçırır, sever ayağını yerden keser, yaşamları kurutur en güzeli de yeşertir.

Facebook, Twitter, Instagram, WhatsApp v.b sosyal medyadaki paylaşım alanları böylesi güzel mucizeler yaratıyorlar. Kuşkusuz ‘gülü seven, dikenine katlanır’ misali sosyal medyanın olumlu yanları yanında olumsuz yanları da vardır. Ben mucizelerden söz ediyorum. Kavuşturan, biriktiren, çoğaltan, paylaşan, dayanışan güzelliklerin mucizesini yazıyorum.

‘Sevinçleri paylaşarak çoğaltmalıyız.’

Dostum iş kadını Fatma’nın paylaşımı aklıma geliyor. O uluslararası bir fuar için Dubai’de, WhatsApp’ta bir mesaj ve görüntü el telefonuna düşüyor. Lisede iki arkadaşı 20 yıl sonra buluşmasını ve kavuşmasını onunla paylaşıyor. Fatma’nın fuar yorgunluğunu bu güzel haber tüketiyor.

Benazir’in kızı sosyal medyadaki her tıkıyla beni ağlatabiliyor. Aynı zamanda sosyal medyadaki bu buluşma iki ülke arası dostluk köprüleri kuruyor.

Bu bir mucize değil mi?

 

Yaşar Seyman

yasarseyman@gmail.com
Paylaş
  • bumcombe