Yaşam Öyküsü

SİYASETÇİ, SENDİKACI, YAZAR

Banka-Finans ve Sigorta İşçileri Sendikası BASİSEN Ankara ve İç Anadolu Bölge Başkanı.

AVRUPA’NIN BAŞARILI KADIN SENDİKACISI

23 Nisan 2007 de 17 milyon üyeli Uluslar Arası Sendikalar Ağı – Global Union (UNI ) tarafından Avrupa‘nın başarılı kadın sendikacısı seçildi. Ödülünü Atina da aldı.

CHP'NİN İLK KADIN GENEL BAŞKAN YARDIMCISI

1999-2000 Yıllarında CHP’nin ilk kadın Genel Başkan Yardımcısı oldu. 17 ay Genel Başkan Yardımcılığı ile sendikacılığı birlikte sürdürdü. Halen CHP Parti Meclisi üyesidir.

YAZAR

Milliyet ve Cumhuriyet’te yazıları yayınlandı. Birgün ve Yurt gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı. İlk kitabı Hüznün Coşkusu Altındağ ile 1986 Akademi Kitapevi ödülünü aldı. Aynı kitap 1993’te oyunlaştırılarak devlet tiyatrolarında sahnelendi. 1993 -2005 müzikal olarak, Ankara, Bursa, Antalya ve Van devlet tiyatrosunda sahnelendi.  Hüznün Coşkusu oyunu 1993 sanat kurumunca Övgüye Değer Yazar Ödülü’nü, 1995 Kültür Bakanlığı Özel Ödülü’nü aldı. 1998’de Cumhuriyet’in 75. Yıldönümü nedeniyle 75 kadından biri seçildi. Metin yazarı olduğu KADININ TÜRKÜSÜ isimli dünya kadın belgeseli, müzikal olarak 2004’te Almanya’da Türkçe  ve Almanca sunuldu. 2007’de Çağdaş Gazeteciler Derneği makale ödülünü aldı. Yazarlar Sendikası, Edebiyatçılar Derneği, Dil Derneği, PEN üyesidir.

Avrupalı Sanatçılar Derneği başkanlığı yaptı.

PEN Ankara Temsilcisi.

Yangın Yeriydi Yurdum kitabı Bulgarcaya çevrildi.

Son kitabı BENAZİR kısa sürede 2. Baskı yaptı.

Sendikacı – Yazar, Kadın Hakları Savunucusu, Aktivist olarak yaşamını Ankara’da sürdürüyor.Paylaş
  • bumcombe